Први случаи на мајмунски сипаници во Куба и Индонезија

Од:

Куба го потврди својот прв случај на мајмунски сипаници, соопшти синоќа Министерството за здравство.

dobivaj vesti na viber

Болеста е откриена кај турист кој пристигнал од Италија минатата недела. Пред да покаже симптоми, Италијанецот патувал на различни дестинации во западните провинции на карипскиот остров. Во четвртокот му се слошило и побарал лекарска помош. Неговата состојба и понатаму е критична, се вели во соопштението на Министерството за здравство.

Индонезија, исто така, го пријави својот прв случај на ова вирусно заболување. Станува збор за 27-годишен маж кој живее во главниот град Џакарта. Портпаролот на Министерството за здравство изјави дека тој се вратил од патување во странство на 8 август, а првите симптоми се појавиле пет дена подоцна.

Светската здравствена организација ги прогласи мајмунските сипаници за глобална вонредна состојба. Оваа болест зафати 40.000 луѓе во повеќе од 80 земји. Пријавени се и неколку смртни случаи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СЗО објави нов термин за мајмунски сипаници

А1он

ВИДЕО: Шестгодишно дете спасено од урнатините два дена по земјотресот во Индонезија

Катерина Павлова-Николовска

Шестгодишно момче спасено под урнатините, 40 часа по земјотресот во Индонезија

А1он

Се трага по 151 лице кои сè уште се водат како исчезнати по земјотресот во Индонезија

ВИДЕО: Во Индонезија потрага по затрупаните, земјотресот однесе стотици жртви

ВИДЕО: Расте бројот на мртви и повредени во земјотресот во Индонезија, меѓу жртвите многу деца

Катерина Павлова-Николовска