Првата дама на Зимбаве и се предаде на полицијата откако нападна жена во Јоханесбург

Од:

Првата дама на Зимбабве, Грејс Мугабе денеска и се предаде на јужноафриканската полиција по наводите дека нападнала една жена во луксузниот кварт Сандтон, Јоханесбург.

dobivaj vesti na viber

Јужноафриканскиот министер за полиција Фикиле Мбалула претходно изјави дека очекува извештај од истражителите и оти 52-годишната Грејс може да биде уапсена.

Грејс е можна наследничка на својот сопруг, 93-годишниот претседател на Зимбабве, Робарт Мугабе.

Неименувам претставник на разузнавачката служба на Зимбабве изјави дека Грејс во Јужноафриканската Република допатувала со обичен пасош.

Би можело да ве интересира

Во поплавите во ЈАР загинаа 395 лица, стравувања дека смртниот биланс ќе расте

А1он

Најмалку 45 жртви во поплавите во Јужна Африка

А1он

Јужна Африка ќе произведува копија на вакцината на Модерна

А1он

Бројот на жртви во тропската бура Ана во Јужна Африка се зголеми на седумдесет

Ана Ололовска

Светската банка и додели заем на Јужна Африка од 750 милиони долари за закрепнување од последиците на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Пожарот во парламентот на Јужна Африка е ставен под контрола

Ана Ололовска