Прва жртва од коронавирусот во Јужна Кореја

Од:

Јужнокорејските власти денеска соопштија дека почина првата жртва од коронавирусот во Јужна Кореја, a градоначалникот на јужнокорејскиот град Даегу ги советуваше граѓаните да останат во своите домови.

Пациентот кој бил хоспитализиран во градот Ченгду починал денеска во утринските часови.

Вкупниот број заболени лица од коронавирусот во Јужна Кореја се зголемил за трипати повеќе во два дена и достигна бројка од над 100 заболени.

Од вирусот, што предизвикува пневмонијална болест, неодамна именуван како КОВИД-19, починаа повеќе од 2.100 луѓе, а заразени се околу 75.000 луѓе, најмногу во Кина.

Би можело да ве интересира

Британија не прима патници од Индија поради коронавирусот

Жарко Настоски

Белград: Бебе старо само неколку дена почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Светот останува во вонредна состојба поради пандемијата

Жарко Настоски

Кон: Изборот е меѓу вакцината или вирусот – што подолго размислуваш, ќе згрешиш и ќе го избереш вирусот

Жарко Настоски

СЗО: Ковид-пасошите дискриминираат

Жарко Настоски

Бугарија нема да ја дава вакцината „АстраЗенека“ на жени под 60-годишна возраст

Жарко Настоски