Прва проекција на новиот состав на Европскиот парламент

Од:

Според првите проекции на новиот состав на Европскиот парламент, најсилни партии и натаму ќе бидат Европската народна партија, социјалдемократите и Сојузот на либерали и демократи за Европа, во која би требало да се приклучат и членовите на Република во движење на францускиот претседател Емануел Макрон.

Првите резултати од изборите во земјите-членки на ЕУ, ја донесоа првата проекција за можниот состав на новиот Европски парламент.

Според прелиминарните резултати добиени од 11 земји-членки и предизборни најави од 17 држави-членки, 751 место во Европскиот парламент можат да се поделат на следниов начин:

Европската народна партија ќе има 173 места, социјалдемократите 147, Алијанса на либералите и демократите плус Република во Движење 102, Зелените 71, конзервативците и реформистите 58, Европа на нациите и слобода 57, Европа на слобода и директна демократија (Движење 5 ѕвезди плус партија за Брегзит) 56, Европската обединета левица /Нордиска зелена левица 42.

Би можело да ве интересира

На 23 октомври Европарламентот ќе гласа за новиот состав на Еврокомисијата

Ана Ололовска

Јововиќ: Треба да се притисне Европарламентот да гласа против Трочањи

Ана Ололовска

Завршува рокот за пријава на кандидати за еврокомесари

Ана Ололовска

Европскиот совет го именуваше Жозеп Борел за шеф на европската дипломатија

ЕП со предупредување до Џонсон за брегзит без договор

ЕП ја повика Русија да ги ослободи сите незаконски притворени Украинци

Ана Ололовска