Прв смртен случај од колера во Мозамбик

Од:

Властите на мозамбичкиот град Беира, чиј регион пред две недели беше погоден од циклонот Идаи при што загинаа најмалку 518 лица, денеска соопштија дека е потврден првиот смртен случај на лице заболено од колера.

dobivaj vesti na viber

Според истиот извор, досега во Беира и неговата околина се регистрирани вкупно 517 лица заболени од колера.

Со цел да се спречи ширењето на колерата, во Беира, град со околу 500.000 жители, се поставени мобилни амбуланти.

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека во градот ќе бидат испратени околу 900.000 дози на вакцини против колера.

Колерата е болест што се шири преку конзумирање заразена вода и храна и се лечи релативно лесно доколку се открие на време. Во спротивно, таа може да има смртни последици за релативно кус период од неколку часа.

Би можело да ве интересира

СЗО стравува од појава на колера во Мариупол

Во Камерун за една недела од колера починале 29 лица

Тропскиот циклон Гомбе предизвика 53 жртви во Мозамбик

Ана Ололовска

За два месеца во Камерун од колера починале 32 лица

А1он

Нигерија оваа година бележи најлоша епидемија на колера досега

Ана Ололовска

Терористи обезглавија 50 луѓе во Мозамбик

Ана Ололовска