Прв пат избран Кинез за шеф на Агенцијата за земјоделство на ОН

Од:

Кинескиот заменик-министер за земјоделство Кју Донгју денеска беше избран за нов генерален директор на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО).

На самитот на 194 земји членки во седиштето на таа организација во Рим, се гласаше за тројца кандидати.

САД го поддржаа поранешниот грузиски министер за земјоделство Давит Кирвалидзе, додека кандидатот за ЕУ беше поранешниот француски министер Катрин Геслан Ланел.

Кју е првиот функционер од комунистичка земја на таа позиција.

Тој на функцијата генерален директор на ФАО ќе го наследи Жозе Гразиано де Силва, а неговиот мандат ќе трае четири години.

Би можело да ве интересира

Русија бара седниците на Правиот комитет на ОН да се дислоцираат од Њујорк

Ана Ололовска

Гутереш ги поздрави напорите за решавање на ситуацијата во Сирија

Ана Ололовска

Вашингтон бара кинеските дипломати да го информираат за состаноци во САД

Ана Ололовска

Кина се закани со одмазда за американските конгресни документи за Хонг Конг

Ана Ололовска

Дојче Банк вмешана во корупциски скандал во Кина

Ана Ололовска

СБ на ОН денеска по вторпат ќе расправа за турската акција во Сирија

Ана Ололовска