Против делта-сојот се нужни две дози од вакцината, вели Европската агенција за лекови

Од:

Потребни се две дози на вакцина за заштита од делта-варијантата на коронавирусот, соопшти денеска Европската агенција за лекови (ЕМА).

Европскиот регулатор исто така ги повика земјите-членки на ЕУ да ги забрзаат програмите за вакцинација, додека делта-сојот, многу позаразен од претходните, забрзано се шири низ целиот свет.

„Според првичните податоци, потребни се две дози вакцина против Ковид-19 за соодветна заштита од варијантата делта“, се вели во соопштението на ЕМА.

„Почитувањето на препорачаниот распоред за вакцинација е клучен за постигнување на највисоко ниво на заштита“, додава ЕМА, која препорачува употреба на две дози на Фајзер/Бионтек, Модерна или АстраЗенека.

Би можело да ве интересира

На Словенците ќе им бидат неопходни ковид потврди и за работа од дома

Ана Ололовска

Фаучи: САД се уште немаат одлука за влез на патници вакцинирани со АстраЗенека

Ана Ололовска

Во болниците во северна Грција сите починати од Ковид-19 во изминатата седмица биле невакцинирани

Ана Ололовска

„Џонс Хопкинс“: Од коронавирус починаа повеќе Американци отколку од шпанскиот грип

Ана Ололовска

Ватикан од 1 октомври ќе бара „зелен сертификат“

Ана Ололовска

Вакцинација со трета доза за здравствените работници, згрижените во домови за стари лица и граѓаните над 60 години во Грција

А1он