Протести во Минхен поради рестриктивните мерки за борба против коронавирусот

Од:

Пет илјади луѓе синоќа протестираа во Минхен против рестриктивните мерки за борба против коронавирусот, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Германската агенција јавува и за спорадични појави на насилство, а полицијата користела спреј и палки за да ги растера демонстрантите. Регистрирани се 14 прекршоци, вклучително и напади врз полицајци и носење транспаренти на забранети организации. Приведени се 11 лица.

Би можело да ве интересира

Германија првпат по седум месеци нема смртен случај од Ковид-19

Во Германија завршува рокот на употреба на над 10 милиони дози вакцини против коронавирус

Германец примил 87 вакцини против ковид

Германија ги укинува антиковид мерките и покрај рекордниот број заразени минатата седмица

Во Германија рекорден број на новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Германија воведува построги антиковид мерки во повеќе покраини

Катерина Павлова-Николовска