Протести во Мароко поради отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Од:

Повеќе од 10.000 Мароканци денеска се собраа на улиците на Казабланка, протестирајќи поради одлуката на САД да ја премести амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

dobivaj vesti na viber

Демонстрантите носеа палестински знамиња и извикуваа „смрт за Израел“.

Исто така, можеа да се видат и пароли со натпис „Ерусалим е вечен главен град на Палестина“.

Денешниот протест во Казабланка беше организиран од четири партии, меѓу кои и најсилната опозициска партија, исламистичката Ал-Адл-Вал
Ихсан (Правда и духовност).

САД го признаа Ерусалим како главен град на Израел, по што ја преселија својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. На денот на отворањето на амбасадата во Ерусалим, 60 Палестинци беа убиени на границата помеѓу Израел и Газа.

Би можело да ве интересира

Напаѓачот на Денот на независноста на САД обвинет по седум точки за убиство од прв степен

ВИДЕО: Објавени снимки од апсењето на напаѓачот кој уби шестмина на празничната парадата во Чикаго

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Пукање на парада во САД, има мртви, напаѓачот е во бегство

Горан Наумовски

ВИДЕО: Полицијата во Охајо со 60 куршуми застрелала Афроамериканец, објавената снимка предизвика протести

Катерина Павлова-Николовска

Застапниците за правата на абортусот маршираа низ центарот на Лос Анџелес

Ана Ололовска

ВИДЕО: Телата на трите деца и нивната мајка пронајдени во езеро во Минесота

Ана Ололовска