Протести во Лондон за оставка на Тереза Меј

Од:

Неколку илјади луѓе се собраа денеска во центарот на Лондон и побараа оставка од британската премиерка Тереза Меј.

Демонстрантите изразија незадоволство од коалицијата меѓу Конзервативната партија и Демократската унионистичка партија.

Организатори на протестот се граѓанското движење „Дајте отпор на расизмот“ и пацифистичката коалиција „Прекинете ја војната“, меѓу чии раководители е и лидерот на опозициската Лабуристичка партија, Џереми Корбин. Мнозинството од учесниците во протестот побараа Корбин да ја преземе премиерската функција.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Односите меѓу Британија и Франција се стабилни и силни

А1он

Реконструкција на британската Влада, досегашниот шеф на дипломатијата Доминик Раб ќе раководи со Министерството за правда

А1он

Активисти за заштита на животната средина го блокираа Лондон, полицијата апси

Ана Ололовска

Британскиот туристички сектор најави отпуштања по слабата летна сезона

А1он

Над 300.000 луѓе во Велика Британија ги прекршиле карантинските правила

Ана Ололовска

Лондон одби да купи вакцини од Валнева

Ана Ололовска