Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

Од:

Полицијата во главниот град на Киргистан денеска уапсила околу 60 лица, откако група мажи прекинале недозволен протест организиран по повод Меѓународниот ден на жената.

Тоа се случило на главниот плоштад во Бишкек, јавија локалните медиуми.

Демонстрантите се собрале за да дадат поддршка за правата на жените и децата, но непознати мажи го прекинале собирот.

Полицијата соопшти дека се уапсени лица од двете групи, но повеќе медиуми објавија дека уапсени биле претежно жени.

Според новинската агенција Акипрес, уапсените биле ослободени неколку часа подоцна, а 10 биле обвинети за спротивставување на полицијата и казнети со по 70 долари.

Би можело да ве интересира

„Правда за Кољо“: протест вечерва во Аеродром

А1он

Двајца членови на делегацијата на киргистанскиот претседател во Москва заразени со коронавирус

А1он

Властите им дозволија на турските адвокати да влезат во Анкара

А1он

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он

Повторно тензии во Будва, граѓаните и полицијата пред општината

А1он

Илјадници Палестинци на протест против планот на Трамп за анексија на Западниот Брег

А1он