ВИДЕО: Демонстранти во Италија се судрија со полицијата на протест против ковид мерките

Од:

Во повеќе италијански градови се одржаа протести поради владините мерки против Ковид-19, а на неколку собири се случија и судири меѓу демонстрантите и полицијата.

Ситуацијата во неколку градови ескалиралаше, а за тоа значајно влијание имаа екстремистичките групи.

Одделни демонстранти ја гаѓаа полицијата со петарди и шишиња, а во Милано фрлаа молотови коктели и го блокираа сообраќајот.

Ситуацијата е тензична и во Торино, каде демонстрантите фрлале димни бомби, а повреден е еден фоторепортер.

Протести имаше и во Неапол.

Протестите во Италија започнаа во петокот кога премиерот Џузепе Конте најави нови ограничувачки мерки против пандемијата, во државата беа воведени нови рестриктивни мерки поради новиот пораст на бројот на заразени од коронавирус, а некои од мерките вклучуваат ограничено работно време на баровите и рестораните до 18 часот и целосно затворање на фитнес центрите, базените, кино салите и театрите.

Би можело да ве интересира

Рекордни 835 новозаразени со Ковид-19 во Албанија

Ана Ололовска

Во Грција починаа 98 лица од Ковид-19, а регистрирани се 1.193 случаи

Ана Ололовска

Фаучи со совет до Бајден: Немате само едно решение за сите ситуации со корона-кризата

Ана Ололовска

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

Ана Ололовска

Над илјада жртви од Ковид-19 во Косово од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Во Хонг Конг се затвораат училиштата поради зголемениот број заразени од коронавирус

Ана Ололовска