Протести во Франција поради поместување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години

Од:

Во Франција повторно се очекува бран протести поради најавената пензиска реформа со која се предвидува поместување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години, а штрајкот што е во тек веќе влијае на производството на струја, јавниот превоз и наставата во училиштата.

Синдикатите, кои закажаа протести низ целата земја, очекуваат голем одѕив, како оној на 19 јануари, кога над милион луѓе излегоа на улиците.

Производството на струја е помало за 4,4 отсто, односно 2,9 гигавати, бидејќи во штрајкот учествуваат вработените во термоцентралите и нуклеарните централи, соопштија од енергетската компанија ЕДФ.

Само еден од трите француски брзи TGV возови работи денеска, регионални и локални возови има се помалку, а париското метро работи со многу ограничувања.

Половина од наставниците во основните училишта, според нивниот синдикат, ќе се приклучат на штрајкот, а со работа ќе престанат и вработените во нафтената индустрија.

Нафтената компанија „Тотал Енерџи“ најави дека нејзините производи нема да се транспортираат поради протестите, но истовремено потенцираа дека бензинските пумпи се добро снабдени.

„Реформата е брутална и неправедна“, рече претседателот на синдикатот на државните службеници УНСА, Лик Фаре, додавајќи дека пензиската реформа претставува „чекор наназад во социјална смисла“.

Според анкетите, мнозинството француски граѓани се против пензиските реформи предложени од претседателот Емануел Макрон и неговата Влада, но засега ниту една страна не покажува намера да отстапи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

ВИДЕО: Демонстранти во Париз го блокираа влезот на Лувр

Ана Ололовска

Хаос на протестите во Франција: Демонстрант и полицаец во критична состојба, повеќе од 30 лица се повредени

(ВИДЕО) Брутални демонстрации во Франција: Граѓани фрлаат молотови коктели кон полицијата

(ВИДЕО) Откриен е страшниот мотив за смртта на цело семејство од Франција