Протести во Бејрут поради прекината истрага за експлозијата во 2020 година

Од:

Стотици Либанци, главно роднини на луѓе кои загинаа во експлозијата во пристаништето во Бејрут, денеска протестираа против „замрзнувањето“ на истрагата.

Како што пренесуваат странскит агенции, Тарек Битар, судијата што ја води истрагата за најсмртоносна катастрофа во Либан во период на мирно време, ја прекина својата работа во понеделникот поради пречките што ги поставуваат политичарите.

Демонстрантите се собраа пред судот во Бејрут под строг полициски надзор и поставија голем транспарент на кој пишуваше: „Нема да не убиете двапати“.

И претходникот на Битар, Фади Саван, беше отстранет од истрагата претходно оваа година, откако испрати покани до поранешните министри и влијателни луѓе во врска со експлозијата.

„Ние страдаме 13 месеци поради мешање на политичарите во истрагата“, рече Рима ал Захид, чиј брат, кој беше вработен во пристаништето, загина во експлозијата.

На 4 август 2020 година, во две експлозии по ред во Бејрут загинаа 215 луѓе, а илјадници беа повредени. Експлозијата целосно уништи поголем дел од пристаништето и околните населби. Трагедијата беше предизвикана од голема пратка амониум нитрат, која беше складирана во пристаништето без да се почитуваат безбедносните мерки.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Демонстрантите бесни на новите ковид мерки се обидоа да влезат во бугарскиот Парламент, повредени полицајци

А1он

Движењето „Поддршка за онлајн настава“ бара второто полугодие од учебната година да почне онлајн

Повеќе од 500 цивили повредени во Алмати, гори резиденцијата на претседателот на Казахстан

А1он

Протест на жители на Сопиште, бараат да се реши нивниот проблем со електричната енергија

А1он

ВИДЕО: Романците бесни на новите ковид-мерки, упаднаа во дворот на Собранието

А1он

Хаос во седиштето на Демократската партија, по насилното влегување на приврзанците на Бериша

А1он