Протести со барање за оставка на претседателот на Никарагва

Од:

Илјадници жители на Никарагва протестираа во главниот град Манагва со барање претседател Даниел Ортега да поднесе оставка и да бидат ослободени политичките затвореници.

Протестите беа организирани од семејствата на политичките противници, кои беа уапсени по протестите против Ортега во април.

Ортега ги испрати армијата и полицијата да ги стават под контрола деловите на земјата каде протестите беа најмасовни и се проценува дека од април до сега биле убиени најмалку 320 лица, а стотици се уапсени.

Демонстрантите во Манагва вчера извикуваа „слобода“ и „никој не може да го победи обединетиот народ“. Тие го обвинуваат левичарскиот претседател дека вовел целосна диктатура во Никарагва.

Би можело да ве интересира

Никарагва пушта на слобода политички затвореници согласно нов закон за амнестија

Ана Ололовска

Земјотрес на пацифичкиот брег на Никарагва

ОН: Над 60.000 луѓе побегнале од Никарагва поради политичката криза

Болтон: Одброени се деновите на претседателот на Никарагва

Ана Ололовска

Водачот на протестите во Никарагва осуден на 216 години затвор

„Ла Пренса“објавија празна насловна страница

Ана Ололовска