Протест за слобода на медиумите во Киев

Од:

Околу 1.500 демонстранти го изразија револтот поради владината кампања према една од малкуте независни телевизиски станици.

Во центарот на Киев демонстрантите ја подржаа телевизијата и слободата на говорот.

Телевизијата која се емитува во големите градови и на одделни кабелски оператори се најде под удар на власта.

Полицијата ги претресува  нивните канцеларии, многу кабелски компании мораа да престанат да ги пренесуваат,  нејзиниот сопственик е обвинет за прикривање на данок, а подоцна е ослободен од обвиненијата.

Медиумите и организациите за заштита на човековите слободи се жалат на притисок на медиумите, кој се зголеми со доаѓањето на Виктор  Јануковиќ на власт во 2010 година.

Би можело да ве интересира

Русија предупредува: Радиоактивниот облак се движи кон Европа поради уништената муниција со осиромашен ураниум

(ВИДЕО) Претседателот на Италија до Зеленски: Целосно сме со вас

Ана Ололовска

Словачка ја укина забраната за увоз на земјоделски производи од Украина

Ана Ололовска

ЕУ привремено го забрани увозот на украинско жито во пет земји-членки

Ана Ололовска

Русија јасна: Продолжуваме во Украина

Кенеди: Ве лажат, Русите ги убиваат Украинците со 8:1

Предраг Петровиќ