Протест во Ирак поради недостиг на струја

Од:

Во знак на протест поради прекин на струја, трет ден по ред десетици луѓе во провинцијата Басра, богата со нафта, излегоа на улица и палеа гуми, блокирајќи го главен пат до главниот град на покраината.

dobivaj vesti na viber

Во Ирак демонстранти блокираат патишта, откако многумина остануваат без електрична енергија за време на летните горештини.

Температурите во земјата достигнаа 50 степени Целзиусови, речиси еднакви со минатогодишниот рекорд.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Продолжуваат судирите во Ирак, четворица војници загинаа во јужните провинции

Ана Ололовска

Најмалку 15 убиени по повлекувањето на ал-Садр од политиката

Ирачкиот шиитски лидер Моктада ал-Садр најави повлекување од политиката

Ана Ололовска

Експлозија во Багдад, цел бил австралиски дипломат

А1он

Билансот на жртвите во урнатиот храм во Кербала се искачи на седум

А1он

Најмалку осум лица загинаа при турски напад врз северен Ирак

Ана Ололовска