Протест против рестрикциите во Виена: Се судрија полицијата и демонстрантите, приведени 10 лица

Од:

Во Виена денеска беше одржан нов протест на противниците на мерките за заштита од коронавирусот. Во текот на демнострациите дојде и до пресметка со полицијата.

Полицијата привела 10 лица. На протестот за чие одржување властите не дале дозвола се собраа околу три илјади граѓани.

Протестот кој беше наречен „мајка на сите демонстрации“ почна мирно, а организаторите ги повикаа граѓаните да излезат на свеж воздух во парковите во центарот на градот.

Демонстрантите во два наврати се обидоа да го пробијат полицискиот кордон тогаш и дојде до судирите поради кои беа уапсени најжестоките демонстранти.

Би можело да ве интересира

Непал тврди дека има контрола врз епидемијата, но очигледно е дека нема

Жарко Настоски

Белград ќе организира концерт-експеримент, за да се разјасни како се шири вирусот

Жарко Настоски

Берлускони повторно хоспитализиран

Ана Ололовска

СЗО: Последица од пандемијата може да биде зголемена телесна тежина кај децата

Ана Ололовска

Индија: Рекорден седумдневен просек на новозаразени

Ана Ололовска

Студија: Кај нехоспитализираните ризикот е помал од долгорочни последици од Ковид-19

Ана Ололовска