Протест на здравствените работници во Мадрид

Од:

Поради „небезбедност на нивната работа“ над 1.000 здравствени работници синоќа излегоа на протест во шпанската престолнина Мадрид, пренесоа светските агенции.

Незадоволните здравствени работници од шпанскиите власти побараа повеќе опрема за болниците.

За време на протестот беа почитувани сите мерки на заштита од коронавирус.

Повеќе од 52.000 здравствени шпански работници во овие три месеци на пандемијата се заразија со коронавирус.

Би можело да ве интересира

Во Шпанија вкупно над 300.000 заразени со коронавирус, ширум земјата има 500 жаришта

А1он

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос ја напушта земјата по обвинувањата за корупција

А1он

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Ана Ололовска

Од карантин во Шпанија избегале 59 мигранти

А1он

Во Каталонија забранети забавите на отворено, казни за непочитување до 15.000 евра

А1он

Санчез: Одлуката на Велика Британија за карантинот е неправедна кон Шпанија

Ана Ололовска