Протест на новинарите во Украина

Од:

Околу двесте луѓе, претежно новинари, протестираа пред украинскиот парламент во Киев поради предлог законот со кој се криминализира клеветата, јавуваат медиумите.

Демонстрантите, меѓу кои беа уредници на водечките украински медиуми и новинарите, носеа празни бели хартии како знак дека во Украина може биде воведена цензурата.

Предлог-законот за криминализација на клеветата, поддржан од страна на украинскиот претседател Виктор Јанукович, повикува на построги казни за клевета, вклучувајќи затворски казни до пет години и парична казна до 8.500 евра.

Вкупно 244 пратеници од про-владиното мнозинство предлага затворање на луѓе во случај на клевета или намерно ширење на лажни информации, и всушност секој кој критикува. Ова не е закана само за новинарите, блогерите и активистите, туку и на редовните корисници на социјалните мрежи и форуми кои само ја коментираат веста, изјави јавното движење “Стоп за цензурата”.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ја убил мајка си, нејзиното тело го исекол на парчиња и ги фрлил во контејнери низ Одеса

Руски амбасадор ја негира улогата на Москва во експлозијата на браната

ЕУ за уништената брана во Украина: Ова е варварска, ужасна ескалација на руската агресија

(ВИДЕО) Украинските власти до граѓаните на областа Херсон: „Ве молиме направете сè, бегајте сега“

Горан Наумовски

Русија предупредува: Радиоактивниот облак се движи кон Европа поради уништената муниција со осиромашен ураниум

(ВИДЕО) Претседателот на Италија до Зеленски: Целосно сме со вас

Ана Ололовска