Проруски суд во Доњецк обвини за „платенички активности“ уште двајца Британци, заробени во април во Украина

Од:

Уште двајца британски доброволци во украинската армија, кои биле заробени од руските сили во април, прорускиот суд во Доњецк ги обвини за „платенички активности“, јави британската телевизиска мрежа Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за Дилан Хили и Ендрју Хил, кои во април биле заробени на контролен пункт во Украина.

Неименуван функционер на самопрогласената „Народна Република Доњецк“ изјави дека на двајцата Британци ќе им се суди за „платенички активности“, пренесе Тасс.

Оттаму се дознава дека и двајцата одбивале да соработуваат со истражителите од Доњецк.

Британското Министерство за надворешни работи соопшти дека е во контакт со украинските власти во врска со нивниот случај.

-Ние сме во постојан контакт со украинските власти во врска со нивниот случај и целосно ги поддржуваме напорите на Украина да ги ослободи, соопшти британското МНР.

Други двајца британски доброволци, Шон Пинер и Ејден Аслин, исто така, заробени од руските војници, минатиот месец беа осудени на смрт од меѓународно непризнатиот руски суд во Украина. Тие беа обвинети за истото дело за кое сега се обвинети Хели и Хил.

Европскиот суд за човекови права завчера побара од Русија да влијае да не дојде до извршување на казната, што официјална Москва го одби.

Би можело да ве интересира

Емануел Макрон повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје

Русија: Украинци дигнаа во воздух шест столбови на високонапонски далноводи на нуклеарката Курск

Москва тврди дека експлозиите на Крим се саботажа

Горан Наумовски

Експлозиите на Крим се саботажа,тврди Москва

А1он

Путин: САД се виновни за продолжувањето на конфликтот во Украина

А1он

Хрватот заробен во Украина се изјасни за невин и дека не се борел против руските сили

Ана Ололовска