Проруски хакери нападнале сајтови на италијански државни институции

Од:

Проруски хакери нападнале интернет-страници на неколку италијански државни институции и министерства, соопшти денеска полицијата во Рим.

dobivaj vesti na viber

До 10 часот изутринава не беше можно да се пристапи до сајтовите на италијанското Министерство за надворешни работи и на Националната асоцијација на судии.

Нападот почнал околу 22 часот синоќа, а го извршила хакерската група „Килнет“, соопшти италијанската група за кибер-безбедност „Јарикс“.

Сличен напад имаше и на 11 мај, а минатата седмица полицијата соопшти дека нивните служби одбиле и кибер-напад на изборот за песна на Евровизија.

Полицијата и двата напади и ги припиша на групата „Килнет“ и нејзината подгрупа „Легија“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Орбан: Брисел ги лажеше граѓаните на ЕУ во врска со санкциите против Русија

А1он

Русија го обнови главниот гасовод кон Кина

А1он

Една од омилените спортистки на Владимир Путин ја напушти Русија, нејзината локација е непозната

А1он

Русија утре и формално ќе ги анектира четирите украински региони

А1он

САД: Договорот на Србија со Русија е изненадувачки и чекор во погрешна насока

А1он

САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија