Пронајдени се остатоци од исчезнатиот „невидлив“ американски авион

Од:

Американските воени претставници ги пронајдоа остатоците од воениот авион Ф-35 кој исчезна вчера попладне откако пилотот се катапултираше над Јужна Каролина.

Властите соопштија дека ги откриле остатоците од авионот вреден 100 милиони долари во руралниот округ Вилијамсбург, североисточно од базата Чарлстон.

Пилотот се катапултирал од пилотската кабина и паднал со падобран на безбедно во населбата Северен Чарлстон. Засега не е познато што ја предизвикало несреќата.

„Истрагата моментално е во тек и не можеме да презентираме дополнителни информации за да не го загрозиме интегритетот на истражниот процес“, соопштија денеска властите.

Тие побараа од јавноста да се држат настрана од областа за иследниците да можат да ја завршат својата работа. Борбениот авион бил на автопилот кога пилотот се катапултирал, изјави портпаролот на базата Чарлстон за NBC News.

Би можело да ве интересира

Пукање во Лас Вегас: Има мртви и ранети

Горан Наумовски

(ВИДЕО) 84-годишен Американец до смрт ја претепа сопругата откако се скарале за мачката

Горан Наумовски

Американски воен авион падна во океанот во близина на Јапонија, во него имало осум лиц

Четиригодишната Абигејл Едан, најмладата киднапирана американка е меѓу ослободените

Катерина Ѓуровски

Хамас денеска го ослободува првиот американски заложник

Во САД: Пукање во хотел, најмалку 20 повредени

Горан Наумовски