Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Од:

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во индискиот град Керала.

Авионот на компанијата „Ер Индија Експрес“ со 190 патници и членови на екипажот, кој доаѓал од Дубаи, принудно слета, а до несреќата дошло во моментот кога во овој дел од Индија врнел силен дожд. Како што пренесоа медиумите, загинале најмалку 18 луѓе.

Надлежните соопштија дека е вистинско чудо што бројот на жртвите не е многу поголем.

Индискиот премиер Нарендра Моди изјави дека оваа несреќа многу го погодила.

Министерството за цивилна авијација на Индија соопшти дека авионот не се запалил, дека и пилотот и копилотот загинале, како и дека истрагата ќе покаже што било причината за падот на авионот, кој превезувал Индијци, кои не можеле да се вратат во земјата поради рестриктивните мерки за патување воведени поради коронавирусот.

Ова е најтешка несреќа со патнички авион во Индија од 2010 година.

Би можело да ве интересира

Состанок на индиски и кинески воени претставници за спорната граница

Ана Ололовска

Најмалку десетмина загинати при уривање зграда во Индија

Ана Ололовска

Хонг Конг: Една третина од новозаразените со Ковид-19 се од Индија, прекинати летови

Ана Ололовска

Во Индија уапсени девет членови на Ал Каеда

Ана Ололовска

Во Индија над 5,3 милиони луѓе заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Русија ќе продаде 100 милиони дози вакцина на Индија

Ана Ололовска