ЕУ ќе разговара за пролонгирање на Брегзит

Од:

Амбасадорите на 27 земји членки на Европска Унија денеска ќе дебатираат за одложување на Брегзит, бидејќи британскиот премиер Борис Џонсон предложи предвремени избори во декември.

dobivaj vesti na viber

Претставниците на 27 земји-членки на ЕУ во средата не донесоа одлука за пролонгирање на Брегзит, иако се согласија дека тоа е потребно за да се надмине застојот што настана за излегувањето на Велика Британија од ЕУ.

Џонсон минатата недела се договори со Брисел, но британскиот Парламент не го ратификува договорот за Брегзит.

Британскиот премиер вчера побара предвремени парламентарни избори да се одржат на 12 декември и првпат се откажа од ветувањето за излегување од Унија на 31 октомври со или без договор.

Би можело да ве интересира

Европскиот парламент изгласа едногодишна суспензија на царините на стоки од Украина

Ана Ололовска

Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Ана Ололовска

ЕП: Турција продолжува да се оддалечува од стандардите на ЕУ

Ана Ололовска

Европол добива поголеми овластувања

Ана Ололовска

Европскиот парламент се залага за универзален полнач за преносливи уреди

Ана Ололовска

На Светскиот ден на слободата на печатот, европратениците дебатираа со Комисијата како да се заштитат новинарите и да се зајакне слободата на печатот

Ана Ололовска