Прогласена тревога во јужнокорејскиот Парламент поради можно присуство на Ковид-19

Од:

Јужнокорејскиот Парламент прогласи тревога и ја одложи седницата за ребаланс на буџетот, откако е откриено дека пратеник на владејачката Демократска партија на почетокот од неделата бил во контакт со лице заразено со коронавирус.

Пратеникот Ох Јеонг-Хван, кој во средата присуствувал на настан во својата изборна единица Вионгбу, преку смс ги известил новинарите дека еден од граѓаните со кој се ракувал е заразен со коронавирусот. Пратеникот, кој бил тестиран, објаснил дека имал директен контакт со заразен човек, по што е ставен во карантин.

Се верува дека пратеникот од средата бил во контакт со околу стотина луѓе, меѓу кои и со пратеници и вработени во Собранието. Демократската партија побара од своите пратеници кои биле во контакт со него да останат во своите канцеларии во зградата на Парламентот.

Би можело да ве интересира

Германија воведува задолжително тестирање за коронавирус за патниците кои се враќаат од ризични земји

Ландов

Рекорден број заболени во Јапонија за еден ден

Ландов

Јужна Америка – дел од светот најтешко погоден од Ковид-19

Ландов

Бразил: Речиси три милиони заразени со Ковид-19, над 99 илјади смртни случаи

Ландов

Германски матуранти се заразиле од коронавирус во Хрватска

Ландов

Научници: Во САД до 1 декември се можни 300.000 жртви на Ковид-19

Ландов