Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

Од:

Владата на Велс денеска објави дека ќе бидат воведени рестриктивни мерки за карантин на локално ниво за главниот град Кардиф, како и за вториот по големина град Свонси и за градот Ланели, со цел да се спречи зголемувањето на бројот на заразени со новиот коронавирус.

Министерот за здравство на Велс, Фон Гетинг најави дека мерките за Свонси и Кардиф ќе стапат на сила в недела навечер, а за градот Леланели в сабота. Тој објасни дека рестриктивните мерки значат дека граѓани нема да можат да влезат или да ги напуштат тие области без оправдана причина.

Исто така, како што наведе, тие нема да можат да се сретнат во затворено со луѓе со кои не живеат.

Гетинг додаде дека и други области исто така ќе бидат следени за да се утврди дали треба да се преземат активности.

Би можело да ве интересира

Шпанија стана прва европска земја со над милион заразени со коронавирус

Жарко Настоски

Почина волонтер што ja прими вакцината против коронавирусот на Оксфорд и АстраЗенека

Жарко Настоски

Рекордни 512 новозаразени со коронавирус во Србија во изминатиот ден

Жарко Настоски

Германскиот министер за здравство е позитивен на коронавирусот

Жарко Настоски

Чешка воведува построги мерки и полициски час по скокот на бројот на новозаразени

Жарко Настоски

Француската Влада предлага вонредната состојба да трае до 16 февруари

Жарко Настоски