Продолжуваат судирите во Ирак, четворица војници загинаа во јужните провинции

Од:

Четворица војници загинаа во новите одмазднички судири меѓу ривалските групи на шиитските сили во јужен Ирак, соопштија денеска официјални лица, по претходните политички судири во Багдад во кои настрадаа повеќе од 30 лица кои ја доведоа земјата на на работ на граѓанска војна.

dobivaj vesti na viber

Ирачките безбедносни сили брзо беа распоредени во јужниот град Басра, богат со нафта, за да ги спречат судирите што избувнаа во текот на ноќта меѓу вооружените поддржувачи на свештеникот Муктада ал-Садр и ривалската паравоена група Асаиб Ахл ал-Хак, поддржана од Иран.

Двајца војници од групата на Ал Садр и двајца од ривалската група загинаа во конфликтот, изјавија неименувани официјални лица кои не дадоа дополнителни детали.

Нападите уследија по судирите во зоната на владата во Багдад меѓу лојалистите на Ал Садр и ирачките безбедносни сили во кои загинаа најмалку 30 лица, а повеќе од 400 беа ранети.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Иран распоредува специјални воени сили на границата со Ирак

А1он

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Турски министер: Досега гаѓани се 471 мета и неутрализирани се 245 терористи во Ирак и Сирија

А1он

По речиси 13 месеци, во Ирак е формирана влада

Ирачкиот Парламент го избра Абдел Латиф Рашид за претседател на земјата

Во турски воздушен напад во северен Ирак погинале 23 Курди

Ана Ололовска