Продолжуваат протестите во Полска поради законот за абортус

Од:

Активистките за женски права и неколку илјади луѓе кои ги поддржуваат, и вчера, петти ден по ред протестираа ширум Полска поради заострување на строгиот закон за абортус.

На улиците во Варшава излегоа воглавно млади демонстранти и го блокираа собраќајот за време на најголемата гужва.

Во Краков демонстрантите извикуваа „Оваа е војна“.

Полскиот Врховен суд минатата недела одлучи дека е неуставно да се прекине бременоста поради вродени оштетувања на фетусот, а со пресудата стриктно се забранува речиси сите абортуси во Полска.

Одлуката на судот се уште не стапи во сила, бидејќи се уште не е официјално објавена.

Невладината организација Федерација на жени и планирање на семејството соопшти дека годишно во Полска се извршуваатод од 100.000 до 150.000 абортуси,од кои некои илегално, а некои во странство.

Би можело да ве интересира

Унгарија и Полска се бунат во Брисел: Владеењето на правото не може да биде услов за парите од ЕУ

Жарко Настоски

Фон дер Лајен до Унгарија и Полска: Сомнежите за владеењето на правото решете ги пред Судот на ЕУ

Жарко Настоски

Унгарија и Полска останаа цврсто на одлуката за вето на седумгодишниот буџет на ЕУ

Жарко Настоски

Словенија им се приклучи на Унгарија и Полска во блокирањето на планот на ЕУ за обнова

Ана Ололовска

Унгарија и Полска планираат да стават вето на буџетот на ЕУ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Хаос во Варшава, полицијата со солзавец разбиваше десничарски собир

Жарко Настоски