Продолжуваат протестите против пензиските реформи во Франција

Од:

Во очекување француската Влада денеска да го претстави предлог-законот за реформи на пензискиот систем, синдикатите го продолжуваат штрајкот низ целата земја, но во помал број од претходно.

Активисти на синдикатите се собраа во источниот дел на Париз од каде почнаа протестен марш.

Денеска нема да работи Ајфеловата кула, а музејот Лувр и дворецот Версај ги предупредија посетителите дека е можен прекин во работата.

Патниците 50-ти ден по ред и денеска се соочуваат со проблеми во сообраќајот на регионалните возови и метрото во Париз. Штрајкуваат и некои училишта и други јавни служби.

Би можело да ве интересира

Меркел и Макрон телефонски разговараа со Путин за ситуацијата во Идлиб

Ана Ололовска

Тестови за бременост без знаење на ракометарките во Франција

А1он

Макрон: Нема да дозволам ниту една земја да не храни со сепаратизам

Ана Ололовска

Борбата против даночните измами донесле 9 милијарди евра во буџетот на Франција

Ана Ололовска

Францускиот Алстом ќе го купи делот за транспорт на својот канадски ривал Бомбрдие

Ана Ололовска

Француски стогодишник прекинува со работа во општината по 74 години служба

Ана Ололовска