Продолжува трендот на раст на акциите на Волстрит

Од:

Вредноста на акциите на Волстрит се зголемија на отворањето на денешното тргување, продолжувајќи го нагорниот тренд од изминатите два дена, со оглед дека инвеститорите се надеваат на дополнителни стимулативни мерки од државата, откако беше објавено дека минатата недела 3,3 милиони Американци аплицирале за надомест за невработени, што укажува на катастрофалните економски ефекти на пандемијата на коронавирус.

Индустрискиот индекс Дау Џонс порасна за 267,83 поени, или за 1,26 проценти, на 21.468,38 поени откако ѕвончето огласи почетокок на работата на Њујоршката берза, јавуваат американските медиуми.

Индексот С&П 500 го започна денот на тргување со добивка од 25,73 поени или 1,04 проценти, на 2.501,29 поени, додека технолошкиот Насдак Композит зајакна на 77.91 поени или 1,06 проценти, на 7.462.21 поени на отворањето.

Би можело да ве интересира

На аеродромот во Хелсинки кучиња откриваат Ковид-19

Ана Ололовска

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

Ана Ололовска

Редфилд: Ќе ги вакцинираме Американците до јули 2021 година

Ана Ололовска

За борба против лажните вести потребна е здравствена писменост

Ана Ололовска

Германија ги предупредува граѓаните да не патуваат во повеќе региони на 11 европски земји, меѓу кои нови се Чешка, Франција и Португалија

Ана Ололовска

Покрај Хајко Мас и германскиот министер за економија Петер Алтмаер е во карантин

Ана Ололовска