Продолжува евакуацијата од Азовстал

Од:

Во текот на ноќта продолжи евакуацијата на украинските борци од челичарницата Азовстал во Мариупол. Неколку автобуси во придружба на руската војска ја напуштиле фабриката.

dobivaj vesti na viber

И натаму е најасно уште колку борци има во челичарницата.

Вчера Русија соопшти дека околу 1.000 украински борци од Азовстал се предале.

Украина не информира уште колку нејзини војници има во Азовстал, последнто место на отпор против руските сили во Мариупол.

Би можело да ве интересира

Харков нема да биде припоен кон Русија поради контраофанзива од Украина

А1он

ВИДЕО: Претседателот на руски Дагестан побесне поради мобилизацијата

А1он

ВИДЕО: Руските сили напднаа цивилен конвој во Запорожје, најмалку 23 мртви

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Меркел: Заканите на Путин треба да се сфаќаат сериозно

Украинците од Запорожје бегаат пред руската анексија на регионот

Русија денеска ќе ги анектира Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје

Катерина Павлова-Николовска