Процесот за отповикување на Трамп продолжува во февруари

Од:

Американскиот Сенат денеска усвои резолуција за правилата за прелиминарните процедури за судењето за импичмент на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, при што обвинителството и одбраната ќе ги изнесат своите аргументи во писмена форма.

Процесот против Трамп ќе продолжи на 9 февруари.

Осумдесет и тројца сенатори гласаа за резолуцијата, а 17 се изјаснија против.

Седницата на Горниот дом на законодавниот дом на земјата беше пренесуван во живо од американските телевизиски куќи.

Би можело да ве интересира

Сирија: Америка кукавички нападна и го погази меѓународното право

Жарко Настоски

Експертите на ФДА ќе препорачаат да се одобри вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Жарко Настоски

Телефонски разговор на Бајден со саудискиот крал ал Сауди

Ана Ололовска

САД: Се самоуби тренерот обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки

Ана Ололовска

Во американски воздушни напади во источна Сирија убиени 17 проирански борци

Ана Ололовска

Њујоршките обвинители конечно добија пристап до даночните документи на Трамп

Жарко Настоски