Проблемите во риболовот во последен момент го одложија договорот меѓу Лондон и ЕУ

Од:

Проблемот со риболовот го одложи во последен момент трговскиот договор меѓу Велика Британија и Европската унија, но објавувањето се очекува да следи подоцна во текот на денот, изјави денеска ирскиот министер за надворешни работи Сајмон Ковени.

dobivaj vesti na viber

Британскиот премиер Борис Џонсон „требаше да одржи прес-конференција, но тоа не се случи“, рече Ковени.

Според него, во последен момент се појавила пречка поврзана со „мал дел од текстот“ на договорот за риболов, додаде шефот на ирската дипломатија.

„Се надевав дека ќе разговарам со вас утрово во исто време кога пристигнуваат големите вести од Лондон и Брисел, но сепак тоа го очекуваме подоцна“, рече Ковени.

Велика Британија и Европската унија се многу близу до постигнување трговски договор со кој би се избегнал хаотичен Брегзит, јавија денеска британски медиуми.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Трговска војна меѓу Британија и ЕУ е малку веројатна

ЕУ и Велика Британија се договорија за квоти за улов во заедничките рибни фондови во 2022 година

А1он

Балканско првенство во риболов во Кавадарци

А1он

Состанок на амбасадорите на ЕУ за договорот со Лондон

Катерина Павлова-Николовска

Постигнат е трговски договор Лондон-Брисел тврди Би-Би-Си

Барние: Следните неколку дена се важни за договорот со Лондон