Приврзаници на Трамп вооружени со пушки се собрале пред домот на Државниот секретар на Мичиген

Од:

Државниот секретар на американската сојузна држава Мичиген, Џоселин Бенсон, денеска објави дека неколку десетици вооружени демонстранти во саботата вечерта протестирале пред нејзиниот дом и извикувале обвинувања за изборна кражба.

dobivaj vesti na viber

Претставници на Мичиген, една од клучните американски сојузни држави на изборите, минатиот месец ги потврдија резултатите според кои победи Џо Бајден. Актуелниот американски претседател по одржувањето на претседателските избори на 3 ноември, тврди дека е измамен, но сојузни и федерални претставници ги отфрлија неговите тврдења.

Демонстрантите пред домот на Бенсон носеле транспаренти и извикувале „Запрете ја кражбата“.

– Барањата пред мојата куќа беа недвосмислени, гласни и заканувачки, напиша Бенсон на Твитер.
Главната обвинителка на Мичиген, Дана Несел ги обвини приврзаниците на Трамп дека се однесуваат како „толпа“ и во спротивност на „основниот морал и пристојност“.

Обвинителите во октомври објавија дека гувернерката на Мичиген, Гречен Витмер, која отворено се судри со Трамп за рестриктивните мерки поради Ковид-19, за време на изборната кампања беше мета на планирано киднапирање од страна на ултрадесничарска група.

Би можело да ве интересира

Сослушување за нападот на Капитол, Трамп обвинет за државен удар

Катерина Павлова-Николовска

Маск ќе го одблокира Трамп на Твитер

А1он

Трамп планирал да ги уништи нарко-картелите во Мексико со ракетни напади

Групацијата „Трамп“ навреме не доставила документи до Судот, ќе плаќа пенали од десет илјади долари дневно

Трамп го повика Путин да ги објави сите штетни информации за семејството на Бајден

Катерина Павлова-Николовска

Почна да работи социјалната мрежа на Трамп