Приврзаници на ал Садр упаднаа во владината палата во Багдад

Од:

Приврзаници на влијателниот ирачки шиитски верски водач, политичар и паравоен лидер Моктада ал Садр упаднаа во владината палата во Багдад, во која се наоѓа и кабинетот на премиерот, јавија западни медиуми цитирајќи очевидци. Според нив, регистрирани се и истрели од огнено оружје.

dobivaj vesti na viber

Очевидци тврдат дека демонстрантите, поддржувачи на Ал Садр, прво ги отстраниле бетонските бариери за да овозможат што повеќе луѓе да влезат во Зелената зона и покрај силното присуство на безбедносните сили.

Некои од нив носеа фотографии од Ал Садр, додека други скандираа „Народот сака да го собори режимот“.

Ирачката армија прогласи полициски час во целата област на Багдад, кој стапи на сила во 15:30 часот по локално време, но тоа не ги одврати поддржувачите на Ал Садр од нивните планови.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Двајца убиени во напад со нож во Германија

САД: Неуспешен ракетен напад врз американски војници во Сирија

Горан Наумовски

Повеќето од жртвите на бомбашкиот напад во Кабул се девојчиња

А1он

Србин со месарски нож нападнал Германец во центарот на градот, па побегнал

А1он

Во Мјанмар при напад врз училиште загинаа најмалку шест деца

А1он

Осум жртви во бомбашки напад во Пакистан

А1он