Привремено укинати летовите помеѓу Франција и Бразил

Од:

Француската Влада денеска соопшти дека до 19 април ги откажува летовите помеѓу Бразил и Франција поради бразилската варијанта на коронавирусот.

– Со оглед на здравствената ситуација во Бразил… до 19 април е забрането пристигнувањето на патници од оваа земја на територијатра на Републиката, освен превоз на стока, се наведува во одлуката на француската Влада.

Државниот секретар Клеман Бон денеска изјави дека Франција ја разгледува можноста за враќање на француските државјани од Бразил со посебни или индиректни летови, како и можноста за карантин по доаѓањето во земјат.

Во бразил здравствената состојба од февруари постојано се влошува поради појавата на локален сој на коронавирусот, кој е позаразен.

Би можело да ве интересира

Во Албанија над 200 илјади лица примиле две дози од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Берлин ја враќа Британија во списокот на држави со висок ризик од Ковид-19

Ана Ололовска

Од идната недела Црна Гора се отвора за туристи

Ана Ололовска

САД: Целосно вакцинираните луѓе не мораат да носат маски и да држат дистанца

Жарко Настоски

Хрватите викендов ќе прават „свадба без невеста“ за да откријат колку вирусот се шири на прослави со многу луѓе

Жарко Настоски

Џонсон ќе истражува како неговата влада се справила со коронавирусот, ама истрагата ќе почне догодина

Жарко Настоски