Привремени гранични контроли на границата помеѓу Данска и Шведска

Од:

Данска ќе воспостави привремени контроли на границата со Шведска од ноември, изјави денеска данскиот министер за правда, Ник Хекеруп.

Таа одлука доаѓа откако двајца Швеѓани во август беа обвинети за вмешаност во експлозија пред данската Даночна управа.

Премиерката Мете Фредериксен тогаш наведе дека данскатаВвлада размислува за затегнување на контролите на границата со Шведска.

Данска и Шведска се поврзани со мостот Ересунд во истоимениот теснец, преку кој секојдневно преминуваат илјадници граѓани на двете држави.

Би можело да ве интересира

Можно е решавање на убиството на Палме

Ана Ололовска

Во Данска запленети сто килограми кокаин и уапсени 27 лица

Драган Поповски

Видео реклама на САС под жестока критика во Скандинавија

Ана Ололовска

Во рудник во Шведска изби пожар, околу 80 рудари евакуирани

Драган Поповски

Кражба во воена база во Шведска, исчезнале тенкови

Ана Ололовска

Крадци украле дузина скулптури на Дали од Шведска

Ана Ололовска