Пристигна писмо во Кремљ: Притисокот врз Путин се посилен

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин се соочува со зголемен политички притисок поради неуспешната инвазија на Украина, речиси девет месеци откако нареди „специјална воена операција“.

dobivaj vesti na viber

Украина се сретна со руските сили со посилен од очекуваниот одбранбен отпор, потпомогнат од западната воена помош, успешно затапувајќи ги воените перформанси на трупите на Путин.

Во септември, рускиот лидер најави „делумна мобилизација“ на резервистите во обид да ги пополни исцрпените редови. Мобилизацијата се сметаше за голема ескалација во неуспешната војна, а Киев во последните денови тврдеше дека Кремљ започнал нова мобилизација во анектираниот Крим.

Во оваа последна демонстрација на растечкото незадоволство во Русија, регионалните претставници на Република Карелија, северозападниот руски регион кој се граничи со Финска, испратија писмо до Путин во кое го повикаа да издаде декрет со кој ќе се забрани војската да продолжи да се мобилизира, поради негативните ефекти врз Русија.

Емилија Салбунова, членка на Законодавното собрание на Карелија, во вторникот објави писмо потпишано од неа и други регионални претставници во објава на Телеграм.

– Овој факт влијае на психолошката состојба на општеството и растечка вознемиреност во руските семејства и работни групи, а многу луѓе имаат и здравствени проблеми. Таа одредба мора да биде поткрепена со декрет – наведе Салбунова во соопштението.

Во писмото таа нагласува дека изјавите и јавните настапи на воените власти, во кои се вели дека мобилизацијата е завршена, „не се нормативни акти и затоа немаат правна сила“.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, во вторникот за руската државна новинска агенција РИА Новости изјави дека неговата канцеларија сè уште не го видела писмото.

Писмото дојде откако Украина ја обвини Русија дека започнала „тајна мобилизација“ за да регрутира повеќе руски граѓани на Крим, регион анектиран од Москва во 2014 година.

Иако писмото не содржи отворено спротивставување на војната или на целите на Путин во Украина, тоа го илустрира континуираниот политички притисок со кој се соочува Путин во светло на очекувањата да го сврти бранот на инвазијата во корист на Русија.

Украинските сили претходно го вратија Херсон, клучен град во истоимениот регион кој е портата на Крим, нанесувајќи им значителен удар на руските напори.

Би можело да ве интересира

Лавров: Западот имаше реална шанса да избегне војна во Украина

А1он

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина