Припадници на ИДИЛ навлегоа и во ирачкиот град Џалаула

Од:

Исламистички бунтовници од Исламска држава Ирак и Левант навлегле во источниот ирачки град Џалаула. Тоа се случило откако ирачките сили ги напуштиле своите позиции во градот.

Курдските вооружени сили распоредиле дополнителни единици за да зачуваат офиси на политичката партија кои се наоѓаат во Џалаула пред бунтовниците да навлезат во градот кој се наоѓа во провинцијата Дијала во близина на границата со Иран.

Би можело да ве интересира

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Крвав напад на пазар во Багдад, дваесетина загинати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Жарко Настоски

Leave a Comment

19 + sixteen =