Припадници на групата Боко Харам отруени во затвор во Чад

Од:

Четириесет и четири припадници на екстремистичката група Боко Харам починале во затвор во Чад, најверојатно откако биле отруени со непозната супстанца, соопшти денеска чадскиот јавен обвинител.

Би-Би-Си јавува дека отруените припадници на Боко Харам биле дел од групата од 58 уапсени мажи за време на неодамнешната армиска операција против оваа исламистичка група во близина на езерото Чад.

Британскиот сервис наведува дека истрагата е почната откако четири аутопсии покажале дека смртта кај затворениците е предизвикана од некаква смртоносна супстанца.

Оттаму се додава дека првично биле затруени 45 лица, но едно од нив во меѓувреме заздравело и е вратено во затвор.

Би можело да ве интересира

Затвореник од Идризово почина на клиника

А1он

На осудените на казна затвор до три години, извршувањето им се одложува до 1 септември

А1он

Затвореник од штипскиот затвор препродавал марихуана

А1он

Затвореник ја запалил келијата во кумановскиот затвор

А1он

ВИДЕО: Поради лажење за коронавирус, му се закануваат пет години затвор

Драган Поповски

Осуденици од странски држави префрлени од Идризово во затворот Кшање бараат подобри услови

Драган Поповски