Принцот Филип седум дена е во болница

Од:

Принцот Филип, 99-годишниот сопруг на британската кралица Елизабета седум дена е хоспитализиран и добро се чувствува, јавија британските медиуми.

Војводата од Единбург минатиот вторник беше хоспитализиран во лондонската приватна болница „Крал Едвард Осми“.

Кралицата и нејзиниот сопруг примија прва доза од вакцината против Ковид-9, но влошената здравствена состојба не е поврзана со вакцината.

Принцот Вилијам вчера изјави дека неговиот дедо е добро и оти ја има целата потрбна нега.

Принцот Филип во 2017 година престана да извршува јавни функции, а неговите официјални должности ги презедоа другите членови на кралското семејство.

Би можело да ве интересира

Заев изрази сочувство до Бакингемската палата за смртта на принцот Филип

Жарко Настоски

Британското кралско семејство: Почина принцот Филип

Ана Ололовска

Почина принцот Филип, сопруг на кралицата Елизабета

Ана Ололовска

Уапсен осомничениот за убиството на британскиот мултимилионер Сатон

Ана Ололовска

Џонсон загрижен поради ескалацијата на насилството во западен Белфаст

Ана Ололовска

Во Британија младите до 30 години ќе примаат од вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“, наместо „АстраЗенека“

Жарко Настоски