Принцот Чарлс излезе од изолација и се чувствува добро

Од:

Британскиот престолонаследник, принцот Чарлс излезе од самоизолација, која ја воведе самоиницијативно откако резултатите од тестирањето му покажаа дека е позитивен на новиот коронавирус.

Принцот од Велс, кој е на 71-годишна возраст, се чувствува добро, изјави негов портпарол.

Тој ќе продолжи со своите работни обврски и ќе започне со физичка активност според препораките на лекарите. Кај него беше дијагностицирано дека е носител на коронавирусот и се придржуваше кон владините инструкции, изолирајќи се седум дена. Принцот Чарлс имаше лесни симптоми на Ковид-19.

Неговата сопруга Камила (72), исто така, се подложи на тестирање за коронавирус, чии резултати беа негативни, но и таа се самоизолира. Двајцата се наоѓаат во дворецот Балморал, во Шкотска.

Би можело да ве интересира

Кунгуловски: Омикрон-сојот може да се открие со ПЦР, сѐ уште не е детектиран кај нас

Кина: Омикрон може да ја отежни организацијата на Зимските олимписки игри

А1он

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината веројатно е ефикасна против Омикрон

А1он

Велика Британија за два месеци ќе понуди засилувачка доза на вакцина за сите постари од 18 години

А1он

Поради мутација, делта сојот во Јапонија се уништува сам

А1он

(ВИДЕО) Српски виролог: Очекувам бустер дозата на Синофарм да даде огромно количество антитела и да штити од омикрон

Ана Ололовска