Пригожин: Русија мора да биде затворена неколку години како Северна Кореја

Од:

Откако прогласи победа во заземањето на Бахмут, водачот на руските платеници Евгениј Пригожин предупреди дека војната на Москва во Украина може да ја втурне Русија во револуција слична на онаа од 1917 година, доколку нејзината посебна, богата елита не се вклучи подиректно во конфликтот.

Во долго интервју со воениот провоен блогер Константин Долгов, Пригожин, основачот и водачот на платеничката група Вагнер, исто така тврди дека војната спектакуларно се вратила со неуспехот да ја „демилитаризира“ Украина, една од главните цели на претседателот Владимир Путин. Тој повика и на тоталитарна политика.

„Ние сме во ситуација кога едноставно можеме да ја изгубиме Русија“, рече Пригожин. „Мораме да воведеме вонредна состојба. За жал… мораме да објавиме нови бранови на мобилизација, мораме да ги ставиме сите што можат да работат да работат на зголемување на производството на муниција“, рече тој. „Русија треба да живее како Северна Кореја неколку години, така да се каже, да ги затвори границите… и да работи напорно.

Наведувајќи го гневот на јавноста поради луксузниот начин на живот на богатите и моќни Руси, Пригожин предупреди дека луѓето со „вили“ можат да упаднат во нивните домови. Тој ја издвои Ксенија Шојгу, ќерката на министерот за одбрана Сергеј Шојгу, која беше забележана на одмор во Дубаи со нејзиниот вереник Алексеј Столјаров, фитнес блогер.

Пригожин, кој заработи богатство и прекарот „Готвач на Путин“ благодарение на владините договори за угостителство, имаше централна улога во војната во Украина, најпрво распоредувајќи ги своите платеници на првите линии, а подоцна и големите регрутации од затворите за да ги зајакне ослабените сили на Москва. Пригожин во интервјуто рече дека не знае да готви и дека новинарите требало да го наречат „Касапот на Путин“.

Вагнер го предводеше нападот врз Бахмут, кој кулминираше оваа недела кога Путин го прогласи градот под руска контрола, што е негова прва значајна територијална придобивка од минатото лето. Украина инсистира на продолжување на борбите на периферијата на градот.

Би можело да ве интересира

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

Русија издаде налози за апсење на двајцата главни украински генерали

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го нападна Министерството за одбрана: Смрдливи бедници, што правите ?

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска

Руски пратеник: Ова е најсериозниот напад врз Москва од Втората светска војна

Ана Ололовска