Пригожин повторно се заканува, тврди дека ќе оди до Москва: „Ви давам две недели или ние тргнуваме“

Од:

Рускиот паравоен началник на Вагнер, Евгениј Пригожин, тврди дека постои можност за „тактички нуклеарен напад“ врз Белгород, каде руските сили моментално се судираат со проукраинските руски бунтовници.

„Се плашам дека можеби имаат некои идеи за фрлање мала нуклеарна бомба на своја територија“, рече Пригожин.

Пригожин веќе неколку пати ги нападна руските власти поради недостиг на муниција и опрема, а сега постави ултиматум.

„На Министерството му даваме рок од две недели да ги ослободи нашите територии во Белгород. Но, ако не успеат или не сме сигурни дека ќе успеат, ќе побарам да ни дозволат да одиме таму, бидејќи во спротивно тие ќе продолжат да го лажат рускиот народ”, рече Пригожин.

Би можело да ве интересира

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Русија нападна неколку градови во Украина, снема струја во пет региони