Прибус: Можно е новата администрација да одговори на руското хакирање

Од:

Ренс Прибус, идниот шеф на кабинет на новоизбраниот американски претседател, денеска изјави дека Трамп го примил заклучокот на разузнавачките агенции за вмешаноста на Русија во кибер нападите, со цел да се влијае врз претседателските избори во САД, и додаде дека „можеби ќе има одговор на хакирањето“, пренесуваат британските медиуми.

Како што се наведува од таборот на новиот претседател, тоа е огромна промена и првото признание на некој член на екипата на Трамп дека Москва е вмешана во хакирањето и дополнителното објавување на мејловите на Демократската партија за време на кампањата за претседателските избори 2016 година.

Трамп претходно постојано ги одбиваше тврдењата дека Русите му помагнале, со образложение дека овие обвинувања се производ на неговите политички противници кои сакаат да ја поткопаат неговата победа.

Во изјава за „Фокс њуз“ Прибус кажува дека Трамп го прифатил фактот дека во овој конкретен случај „ентитети од Русија“ стојат зад упадот во „организацијата и оперативата“ на Демократската партија.

Прибус додаде дека Трамп планира да им нареди на разузнавачките агенции да препорачаат што треба да се прави, а дека во зависност од тие препораки „можеби ќе има и одговор“ на руско хакирање.

Американски разузнавачки претставници во петокот објавија извештај во кој се наведува дека рускиот претседател Владимир Путин ја издал наредбата да се влијае врз претседателските избори во САД во 2016 година.

Во извештајот за руското хакирање во текот на изборите во САД, од кој е симната ознаката за доверливост, се тврди дека руската Влада развила „јасна наклонетост“ кон Трамп.

Би можело да ве интересира

Истражување: Ашкабад е најскап град во светот за странски работници

Ана Ололовска

ОН: Над 8.500 деца биле користени како војници во 2020 година во светот

Ана Ололовска

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

Ана Ололовска

Глобален индекс на мир: Зголемен број судири во светот по избувнувањето на пандемијата

Ана Ололовска

Внимавајте што јадете: 420 илјади луѓе годишно во светот умираат од труење со храна

Жарко Настоски

ОН: Цените на храната на глобално ниво зголемени најмногу во последните 10 години

Ана Ололовска