При прогласувањето изборна победа во Унгарија, Орбан го нарече Зеленски „противник“

Од:

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кого западните медиуми го квалификуваат како про-Путин, прогласи победа на националните избори во земјата, обезбедувајќи четвр последователен мандат на власт.

dobivaj vesti na viber

– Оваа победа треба да се памети, можеби дури и до крајот на нашите животи, затоа што имавме најголем (број на противници] кои требаше да ги совладаме, изјави Орбан, пренесува „Гардијан“.

– Левицата дома, меѓународната левица, бирократите во Брисел, парите од империјата на Сорос, меѓународните медиуми, па дури и украинскиот претседател, оцени Орбан.

Се чини дека тој алудира на критиките од Зеленски, кој го искористи неговото вечерно обраќање за да го прекори за поддршка за рускиот претседател Владимир Путин.

– Тој е практично единствениот во Европа кој отворено го поддржува господинот Путин, истакна Зеленски.

– Цела Европа се обидува да ја запре војната, да го врати мирот. Тогаш зошто официјална Будимпешта е опозиција на цела Европа, на сите цивилизирани земји? праша Зеленски.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зеленски: Европската унија не смее да биде супермаркет за богатите Руси

Катерина Павлова-Николовска

Зеленски: Разговарав со Папата

Ана Ололовска

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

А1он

Зеленски предупредува на опасност од нова нуклеарна катастрофа слична на таа во Чернобил

А1он

Руска нафта повторно се испорачува за Унгарија, Словачка и Чешка

Ана Ололовска

Унгарците нудат да му платат на Киев за нафта наместо Русите

А1он