При пожар во египетска Ковид болница загинаа седум пациенти

Од:

На одделението за интензивна нега во приватната болница во Каиро изби пожар при што загинаа седум пациенти заболени од новиот коронавирус.

Локалната полиција соопшти дека повредени се уште пет луѓе.

Се претпоставува дека пожарот е предизвикан од неисправна електрична инсталација.

Во Египет досега со Ковид-19 се инфицирани 139.126 луѓе, а бројот на смртни случаи изнесеува 7.309 лица.

Би можело да ве интересира

Најмалку девет удавени во бродска несреќа во Египет

Ана Ололовска

САД одобрија продажба на оружје на Египет

Ана Ололовска

Новинарот на „Ал Џазира“, Махмуд Хусеин, пуштен на слобода по 1.506 дена минати во египетски затвор без формално обвинение

Ана Ололовска

Египет почна со вакцинација против коронавирусот

Ана Ололовска

Салах донира опрема за лекување на ковид-пациенти на родното село во Египет

Жарко Настоски

Макрон: Нема да ја условуваме продажбата на оружје за Египет

Ана Ололовска