При лизгање на земјиште во Индија загинаа 42 лица, дваесетина затрупани

Од:

Од лизгање на земјиштето на плантажа за чај во близина на државата Керала во јужна Индија загинаа 43 лица, а се стравува дека дваесетина луѓе се под урнатините.

Свлечиштето предизвикано од обилните врнежи од дожд настанало во петокот наутро додека работниците сè уште спиеле, соопштија властите.

– Ние ја прекинавме спасувачката акција за еден ден поради дождот. Операцијата ќе продолжи се додека не се најде последното тело, рече Идуки Х.Динешан од локалната власт.

Метеоролошката служба на Индија издаде предупредување за обилни врнежи во неколку области, вклучувајќи црвено предупредување за Идуки.

Во 2018 година Керала беше погодена од најголемите поплави во последните сто години, кога стотици луѓе загинаа.

Би можело да ве интересира

Од урнатините на зградата во Мумбај извлечени 35 тела, потрагата по преживеани продолжува

Ана Ололовска

Од урнатините на зградата во Индија досега извлечени 20 мртви тела

Ана Ололовска

Состанок на индиски и кинески воени претставници за спорната граница

Ана Ололовска

Најмалку десетмина загинати при уривање зграда во Индија

Ана Ололовска

Хонг Конг: Една третина од новозаразените со Ковид-19 се од Индија, прекинати летови

Ана Ололовска

Во Индија уапсени девет членови на Ал Каеда

Ана Ололовска