При хакерски напад загрозени личните податоци на повеќе од 10 милиони жители на Австралија

Од:

Австралиската полиција ја истражува кражбата на лични податоци на 10.000 корисници на телекомуникациската компанија „Оптус“ (Optus), која беше цел на хакерски напад и е побаран откуп од еден милион австралиски долари во криптовалута, соопшти компанијата.

dobivaj vesti na viber

Од „Оптус“, вториот по големина мобилен оператор во Австралија, кој е во сопственост на „Сингапур телеком“ украдени се податоците на 10 милиони корисници, вклучително и домашни адреси, возачки дозволи и броеви на пасоши, биле компромитирани во едно од најголемите истекување на лични податоци во Австралија.

Хакерите денеска соопштија дека ги избришале податоците поради преголемото медиумско внимание и оти го повлекуваат барањето за откуп. Тие исто така изразија жалење поради протекувањето на податоците на 10.200 Австралијци.

„Оптус“ и австралиската федерална полиција, кои соработуваа со американското Федерално истражно биро (ФБИ) и други агенции вклучени во истрагата, одбија да ги коментираат наводите на хакерите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Австралија го намали нивото од закана од тероризам

А1он

ОН: Австралија мора да ја укине мерката задолжителен притворот за имигрантите, особено притворањето деца

Средбата на премиерот на Австралија и претседателот на Кина – знак за затполување на билатералните односи

А1он

ВИДЕО: Големи поплави во Австралија, објавена драматична снимка

Ана Ололовска

Хакери се закануваат дека ќе објават здравствени податоци на познати Австралијци

Ана Ололовска

Австралија го повлече признавањето на западен Ерусалим како главен град на Израел

Ана Ололовска